Zi de sărbătoare la Mănăstirea Galata

Arhiepiscopia Iașilor Mai 19, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Ctitoria domnitorului Petru Şchipul a Mănăstirii Galata din Iaşi a îmbrăcat joi, 17 mai 2018, straie de sărbătoare. Programul liturgic dedicat cinstirii hramului Bisericii „Înălţarea Domnului“ a aşezării monahale a început miercuri seară cu slujba Privegherii, oficiată de către un sobor de preoţi. Răspunsurile la strană au fost oferite de către Corul „Sfântul Cuvios Iosif de la Varatic“ al Mănăstirii Varatic din judeţul Neamţ, dirijat de monahia Elefteria Balcoş. Glasurile maicilor de la Varatic au răsunat armonios în măreaţa biserică împodobită şi înfrumuseţată ca o mireasă pentru această zi. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către protosinghelul Justin Neagu, misionar de caritate la Biserica „Schimbarea la Faţă“ din incinta Spitalului de Psihiatrie Socola. Pe lângă referirile la sărbătoarea Înălţării Domnului, părintele Justin a subliniat că ortodocşii credincioşi sunt „mesagerii Bisericii printr-o prezenţă modestă, înzestrată de Dumnezeu“. Pe o vreme frumoasă şi însorită de mai, pelerinii au venit în număr mare în ziua hramului la Mănăstirea Galata pentru a serba Înălţarea Domnului. Aşa cum este tradiţia, au adus, spre pomenirea celor adormiţi, ouă, pască şi cozonac, pe care le-au oferit celor nevoiaşi. Sfânta Liturghie a fost oficiată de arhimandritul Nichifor Horia, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Alături de părintele exarh au mai slujit părinţi stareţi de la câteva mănăstiri din judeţul Iaşi. Arhimandritul Nichifor Horia a remarcat în cuvântul de învăţătură că sărbătoarea Înălţării Domnului este unul dintre cele mai vechi praznice ale Bisericii, „care a rămas adânc în conştiinţa creştină“. În acelaşi timp, părintele Nichifor a mai adăugat că „prăznuirea înseamnă mărturisire de credinţă şi asumare a ceea ce s-a întâmplat“ (n.r. la Înălţarea Domnului). Prin grija stavroforei Valentina Ţugui, stareţa Mănăstirii Galata, cei prezenţi au primit câte un pachet cu alimente după oficierea slujbei Parastasului.