Tabăra de creaţie „Dăruind vei dobândi” de la Filioara

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 23, 2017

Tabăra este dedicată copiilor şi tinerilor din zonă, cu vârsta cuprinsă între 6 – 18 ani. Aceştia vor avea parte de un program complex ce va cuprinde cursuri şi ateliere de iniţiere-perfecţionare în: sculptură, pictură, pirogravură, poezie, încondeiat ouă, dansuri tradiţionale româneşti şi confecţionare de obiecte tradiţionale.

Alături de aceste ateliere şi cursuri, programul va cuprinde activităţi sportive, seri culturale, foc de tabără şi participare la slujbe. De asemenea, în cadrul sesiunii „Întreabă preotul”, copiii vor avea posibilitatea de a primi răspunsuri cu privire la viaţa creştină în general şi la viaţa fiecăruia în mod special, de la părintele paroh Dumitru Irina.

Atât copiii participanţi în tabără, cât şi voluntarii din ASCOR Iaşi vor avea parte de o experienţă frumoasă, dar şi formatoare în acelaşi timp. O parte dintre ei fiind studenţi la Facultatea de Medicină, vor oferi consultaţii persoanelor vârstnice din parohie. Din întâlnirea şi dialogul pe care îl au studenţii cu cei pe care îi vizitează, izvorăşte o bucurie unică, pe care o simţim din ce în ce mai rar, din cauza zgomotului şi a stresului cotidian care ne cuprind, de cele mai multe ori, fără voia noastră.

Fiind o tabără de tradiţie, un lucru impresionant este a vedea cum cei care au participat acum 16 ani la această tabără, copii fiind, vin astăzi, în calitate de organizatori şi voluntari şi aduc mărturie despre cât de benefică a fost şi va fi această tabără în procesul de formare personală şi duhovnicească. Mai mult decât atât, prin aceasta se arată felul în care se transmit tradiţiile de la o generaţie la alta, nu într-un mod rece şi impunător, ci într-un mod personal şi plin de dragoste. (Emanuel Buta – Preşedinte ASCOR Iaşi)