Prima Liturghie Arhiereasca după 200 de ani

Evenimente Noiembrie 29, 2022

În Duminica a XXVI-a după Rusalii, în Parohia Movileni din Protopopiatul Iași I a avut loc un eveniment deosebit de important pentru credincioșii acestei comunități. Prea Sfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica din Movileni. Ultima liturghie oficiată de un ierarh în acest lăcaș de cult avusese loc în urmă cu peste 200 de ani.

Biserica din Movileni, aflată sub ocrotirea Sfântului Ierarh Spiridon, s-a ridicat în primii ani ai secolului al XIX-lea, iar de la sfințirea ei în anul 1805 nu s-a mai săvârșit nicio liturghie arhierească. Acest lucru este posibil să se fi datorat faptului că satul Movileni nu a fost parohie de sine stătătoare, ci în permanență a fost filie a unei parohii (în cea mai mare parte a timpului la Parohia Larga Jijia), iar marile evenimente se desfășurau la parohia mamă. După cel de-al doilea război mondial, când biserica a fost grav avariată, s-au făcut ample lucrări de consolidare a lăcașului de cult, însă la slujba de re-sfințire a bisericii nu a luat parte niciun ierarh, soborul de atunci fiind condus de protopopul de Hârlău (de care aparținea la acel moment).

În anul 2003 satul Movileni devine parohie, iar în anul 2007 preotul Cătălin Bărbosu este hirotonit primul preot paroh al acestei comunități. Totuși credincioșii din Movileni nu au fost văduviți cu totul de prezența la slujbe a unui arhiereu, ci, în anul 2013, la invitația preotului paroh, Înalt Prea Sfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, a săvârșit în acest locaș de cult slujba Paraclisului Maicii Domnului.

Având în vedere cele menționate, evenimentul din 20 noiembrie 2022, prin prezența Prea Sfințitului Părinte Nichifor Botoșăneanul în Parohia Movileni, vine ca să împlinească o așteptare pe care credincioșii de pe aceste meleaguri au împlinit-o cu multă răbdare, aceea de a se bucura de oficierea Sfintei Liturghii Arhierești și în biserica lor. Fiind prima duminică din Postul Crăciunului, foarte mulți dintre ei s-au împărtășit, sporind astfel bucuria duhovnicească în inimile lor.

În cuvântul de învățătură, Prea Sfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul a îndemnat credincioșii să sporească în credință și să lucreze cât mai intens pentru mântuirea sufletelor lor, mai ales în această perioadă de urcuș duhovnicesc către peștera din Betleem.

După Sfânta Liturghie, Prea Sfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul a sfințit Casa Socială din Parohia Movileni, iar pentru activitatea desfășurată, preotului paroh Cătălin Bărbosu i s-a oferit rangul de Iconom Stavrofor.