Pelerinii vor primi pâinile Sfântului Spiridon la Mănăstirea Nechit

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 9, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Acestea vor fi împărţite după slujba Privegherii în cinstea Sfântului Ierarh Spiridon, al cărui papucel se află spre închinare în străveghea aşezare monahală, şi care ocroteşte paraclisul de vară al mănăstirii. În cadrul Litiei, care va fi oficiată la Mănăstirea Nechit, vor fi sfinţite pâinile Sfântului Spiridon. "Pâinile Sfântului Spiridon sunt făcute dintr-un aluat special, după o rețetă adusă din Insula Corfu. Aceaste pâini se binecuvintează din 2004 la mănăstirea noastră, în ajunul sărbătorii Sfântului Spiridon. Tot atunci am primit de la biserica Sfântului Spiridon din Corfu papucul sfântului pe care l-a purtat timp de un an. Pâinile Sfântului Spiridon arată ca turta care a fost înmânată lui Ezechiel, sau ca turtele pe care le-a mâncat Sfântul Ilie, când i-au fost aduse de înger. Sunt mai mari decât o prescură, de culoare arămie, datorită aluatului din care au fost făcute", a explicat ieromonahul Nifon Bârdan, secretarul Mănăstirii Nechit. Miercuri, 12 decembrie, programul liturgic va continua cu Ceasurile, Acatistul şi Sfânta Liturghie, iar la final se va oficia Parastasul pentru cei adormiţi.