Parohia nostră are un nou membru: Daria-Maria Doroftei

Viața parohiei Februarie 24, 2013

Sâmbătă, 16 februarie 2013, în familia Doroftei din Movileni a fost bucurie mare: al treilea copil al lor a fost încreştinat, devenind astfel membru al Bisericii lui Hristos.

Părinţii, Vasile-Cristian şi Elena-Eugenia, au hotărât ca la botez să pună fetiţei numele de Daria-Maria.

Bucuria părinţilor este accentuată şi de faptul că, pe lângă cei doi băieţi ai lor (Remus-Cristian de 9 ani şi Denis-Sebastian de 3 ani), au de acum şi o fată.

Naşii care au încreştinat copilaşul sunt tot din Movileni: Paul şi Dana-Mihaela Baltariu, alături de fata lor Alexandra-Paula.

Părintele paroh a oferit la final noului botezat o icoană cu Maica Domnului - ocrotitoarea familiei şi a copiilor, rugând pe cei de faţă să o crească pe Daria-Maria în credinţa creştin-ortodoxă, pentru a face cinste familiei, satului şi parohiei noastre.

Dumnezeu să-i dăruiască viaţă îndelungată, cu multe împliniri, sănătate şi bucurii duhovniceşti alături de naşii, părinţii şi fraţii ei!

Cu binecuvântări,