Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena sărbătoriţi cu evlavie şi la Movileni

Viața parohiei Mai 24, 2013

Biserica Ortodoxă Română a hotărât ca 2013 să fie declarat Anul omagial al Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena. Motivul principal îl reprezintă faptul că se împlinesc 1.700 de ani de la Edictul de toleranţă religioasă de la Milano (din anul 313), când Constantin cel Mare oferea libertate pentru Biserica Creştină.

Acest lucru a făcut ca bisericile să fie pline, credincioşii venind cu mare evlavie să-i cinstească pe Sfinţii Împăraţi.

Dar nu numai atât! Cei care poartă numele de Constatin sau Elena au dorit să îşi sărbătorească ziua onomastică la biserică prin rugăciune.

Păstrând o tradiţie mai veche din parohia nostră, părintele a oferit la finalul slujbei celor sărbătoriţi daruri simbolice, alături de cuvinte de apreciere şi învăţătură.

Cei evidenţiaţi la biserică au fost: dl. Popica Constantin, femeile Cojocaru Elena, Adumitroaie Elena, Iordache Elena, Cojocaru V. Elena, Ursu Elena, Florea Elena, Adumitroaie D. Elena, Constantin Elena, Ursu Constanţa, şi copii Iordache Constantin-Valentin, Iordache Laura-Elena şi Chebac Daria-Elena..

Urăm pe această cale şi celorlalţi credincioşi care poartă numele Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena multă sănătate şi bucurii duhovniceşti alături de cei dragi!

Cu binecuvântări,