Sfântul Ştefan - model pentru tinerii noştri

Viața parohiei Decembrie 29, 2012

În a treia zi a Crăciunului Biserica îl sărbătoreşte pe Sfântul Apostol şi Arhidiacon Ştefan - întâiul mucenic.

Printre credincioşii veniţi la biserică au fost şi doi copii din parohia noastră care poartă numele de Ştefan.

Amândoi au avut parte de o zi deosebită, deoarece unul dintre ei, Ştefan Alexandru Hriscu, a fost îmbrăcat în hainele de ipodiacon, pentru a ajuta preotul în slujirea liturgică, iar celălalt, Ştefan Bărbosu s-a împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului.

Părintele i-a binecuvântat pe amândoi, oferindu-le şi un mic dar, precizânt totodată că viaţa Sfântului Ştefan trebuie să fie un model, deoarece, în ciuda tinereţii sale el avea multă credinţă, înţelepciune şi chiar curajul de a muri pentru Hristos.

Urăm şi celorlaţi care poartă numele Sfântului Ştefan multă sănătate şi bucurii duhovniceşti alături de cei dragi!

De asemenea, urăm tuturor sărbători fericite în continuare şi un an mai bun!

Vă îndemnăm sa vizionaţi şi concertul de Crăciun susţinut de corul parohiei noastre.

Filmarea este disponibilă în secţiunea Video a site-ului nostru

sau la adresa http://youtu.be/PxNS-u1K49k