IPS Teofan a binecuvântat corul Parohiei Movileni

Viața parohiei Decembrie 21, 2012

Ziua de Vineri, 21 decembrie 2012, a adus o mare binecuvântare pentru corul parohiei noastre, deoarece am avut ocazia să îl colidăm pe Înalt Prea Sfinţitul Părinte Teofan.

Acest moment a reprezentat prima ieşire a corului nostru în afara parohiei, până acum susţinând două concerte în biserica noastră cu ocazia hramului - de Sf. Spiridon.

La palatul mitropolitan am fost primiţi cu multă căldură, iar la sfârşitul reprezentaţiei am fost răsplătiţi cu aplauze şi cadouri.

Pentru majoritatea membrilor corului, întâlnirea cu Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a fost una plină de emoţii, deoarece era prima oară când l-au întâlnit şi au putut să îi vorbească.

IPS Teofan ne-a încurajat să continuăm activitatea corală începută cu doar două luni în urmă, subliniind că rolul cel mai important, către care trebuie să tindă orice grup vocal, este acela de a cânta slujba Sfintei Liturghii.