Vecernia Hramului bisericii "Sf. Spiridon" din Movileni

Viața parohiei Decembrie 11, 2012

Cu ajutorul lui Dumnezeu s-a săvârşit în biserica noastră slujba Vecerniei şi a Litiei în cinstea patronului nostru spiritual - Sfântul Ierarh Spiridon.

Acest sfânt este mult iubit şi îndrăgit de oameni, dovadă fiind faptul că la slujbă au fost prezenţi credincioşi şi din alte sate sau oraşe, care au venit să aducă mulţumire Sfântului Spiridon.

La slujbă au participat mai mulţi preoţi veniţi şi ei din parohiile învecinate, sau chiar de la distanţe mai mari: Pr. Alexandru Argatu - Parohia Popricani, Pr. Ionuţ Vlădescu - Parohia Sf. Maxim Mărturisitorul - Iaşi, Pr. Marian Petrovici - pictor bisericesc (cel care pictează în prezent icoanele catapetesmei noastre), Pr. Gheorghe Dogariu - Parohia Iepureni, Pr. Ionuţ Lehaci - Parohia Balciu, Pr. Florin Tănase - Parohia Horleşti, Pr. George Bamboi - Parohia Pietrărie, Pr. Marian Nimerincu - Parohia Pietriş, Pr. Virgil Morărescu - Parohia Stejari şi Pr. Ionuţ Bădiliţă - Parohia Fântânele.

La sfârşitul slujbei s-a consemnat şi un debut: este vorba de Corul Parohiei Movileni, înfiinţat de doar două luni, care a susţunut primul concert de colinde.

Dumnezeu, prin mijlocirile Sfântului Spiridon, să binecuvinteze pe toţi ostenitorii, ajutatorii, închinătorii şi slujitorii Parohiei Movileni!