De Sf. Nicolae copiii s-au dat in spectacol!

Viața parohiei Decembrie 8, 2012

Sărbătoarea Sfântului Nicolae este o zi încărcată de emoţii mai ales pentru cei mici, când toţi aşteaptă să vadă cu ce s-au umplut ghetuţele.

De aceea, copiii, chiar dacă au fost dimineaţă la cursuri, au ţinut să vină şi la biserică pentru a-şi arăta dragostea lor pentru Moş Nicolaie.

Aici, copii de grădiniţă dar şi cei de şcoală au susţinut câte un program artistic specific perioadei în care ne aflăm. Dar nu numai atât, ci ei au adus la biserică şi câte ceva din rodul muncii lor: icoane desenate de ei, cizmulite frumos colorate etc.

Moşul nu a întârziat să-i răsplătească, oferindu-le celor 50 de copiii câte un pacheţel cu dulciuri.

Părintele paroh i-a binecuvântat şi a apreciat efortul elevilor şi al cadrelor didactice, menţionând că între Biserică şi Şcoală este fireasc să existe o strânsă colaborare, astfel încât tinerii noştri să-şi însuşească adevăratele valori cultural-spirituale.

Totodată părintele i-a invitat să vină şi săptămâna viitoare, când sărbătorim pe Sfântul Ierarh Spiridon - ocrotitorul parohiei noastre.

Adresăm pe această cale tuturor invitaţie la hramul bisericii din Movileni, după următorul program:

- marţi, 11 decembrie, ora 16.00 - Vecernia şi Litia

- miercuri, 12 decembrie, ora 08.00 - Utrenia, Acatistul şi Sf. Liturghie