Încă două icoane noi pe catapeteasma bisericii noastre!

Viața parohiei Octombrie 10, 2012

Ultimile zile ale lunii septembrie au reprezentat o binecuvantare pentru biserica parohiei noastre. Două icoane s-au terminat de pictat şi ca urmare au fost adăugate să înfrumuseţeze catapeteasma bisericii noastre.

Este vorba de icoana Maicii Domnului - Oranta şi de icoana Deisis.

Cele două icoane sunt situate central, imediat sub Crucea răstignirii din vârful catapetesmei, şi fac parte din canonul obligatoriu al picturii bisericeşti.

Sperăm ca în următoarele 2 luni, prin ajutorul dumneavoastră, să finalizăm şi celelalte icoane, astfel încât, la hramul de anul acesta al bisericii noastre, de Sfântul Ierarh Spiridon - 12 decembrie, să ne bucurăm de o catapeteasmă pictată integral.

Bunul Dumnezeu să ne ajute la toate lucrările parohiei noastre!

Paroh,

Credincioşii care doresc să ajute la înfrumuseţarea bisericii sunt rugaţi să ia legătura cu preotul paroh la nr. de tel. 0742.082.338 sau la adresa de mail preot.catalin@yahoo.com.

Doamne, binecuvitează pe toţi cei ce iubesc podoaba casei Tale!