5 ani de slujire pastorală la Movileni

Viața parohiei Septembrie 19, 2012

Duminica după Înălţarea Sintei Cruci a reprezentat marcarea a 5 ani de când credincioşii Parohiei Movileni au primit în mijlocul lor pe Părintele Cătălin Bărbosu.

La finalul Sfintei Liturghii părintele a oficiat slujba de tedeum, iar în cuvântul său a mulţumit credincioşilor Parohiei Movileni pentru faptul că l-au primit cu dragoste în mijlocul lor şi pentru că au fost alături de el în această perioadă la toate lucrările şi activităţile desfăşurate.

Dintre lucrările efectuate în parohie amintim:

- lucrări cu tâmplărie din PVC şi geamuri termopan la uşile şi geamurile din biserică

- încălzirea termică a bisericii prin instalarea unei centrale electrice şi a caloriferelor aferente

- achiziţionarea de obiecte de cult (chivot, cruci, sfeşnice, sfinte vase - disc, potir)

- achiziţionarea de policandre, veşminte liturgice şi a unui vas de anaforă

- schimbarea catapetesmei, a iconostaselor şi a strănilor

- pictarea catapetesmei

- extinderea curţii bisericii, reamenajrea ei prin plantarea de pomi şi împrejmuirea cu gard din piatră şi fier forjat

- organizarea unui Cerc pastoral în parohie

- impicarea parohiei în proiectul educaţional "Alege şcola"

- oferirea de icoane tinerelor familii la momentele speciale din viaţa acestora (Cununie, Botez)

- oferirea de cadouri credincioşilor din biserică în ziua în care şi-au serbat onomastica

- ajutarea tinerilor din parohie pentru a-şi găsi serviciu

- aducerea în pelerinaj a moaştelor Sf. Ecaterina, a Sf. Nectarie şi a papucilor Sf. Spiridon

- concerte de cântări religioase susţinute de preotul şi cântăreţii parohiei noastre la diferite momente (Paşte, Crăciun şi Adormirea Maicii Domnului)

- colaborarea cu diferite şcoli din Iaşi (Colegiul Naţional, Liceul Waldorf, Liceul de artă "Octav Băncilă") şi cu Şcoala din Movileni pentru organizarea diferitelor activităţi culturale (concerte corale, concerte instrumentale, teatru etc.)

- colaborarea cu cântăreaţa de muzică religioasă Ştefania Stoica care a susţinut un concert cu ocazia hramului

Credincioşii prezenţi la slujbă au urat peotului paroh multă sănătate şi putere de muncă alături de ei timp cât mai îndelungat.

Părintele Cătălin a mai adăugat că "este important pentru următorii ani ca biserica să fie pregătită pentru momentul sfinţirii ei. Însă, concomitent, trebuie să lucrăm împreună şi la zidirea bisericii din inimile noastre şi să întărim comuniunea duhovnicească dintre credincioşi!"