De Sf. Ioachim şi Ana credincioşii şi-au sărbătorit ziua onomastică la biserică

Viața parohiei Septembrie 12, 2012

Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci a fost totodată şi ziua de Prăznuire a Sfinţilor şi Drepţilor Părinţi Ioachim şi Ana - părinţii Maicii Domnului. Acest lucru a reprezentat un motiv în plus ca, printre cei veniţi la biserică, să se numere şi credincioşii care şi-au sărbătorit ziua onomastică.

Persoane mai în vârstă, dar şi copii cu numele de Ana, Ana-Maria sau Ioachim au adus mulţumire lui Dumnezeu pentru că au ajuns în această zi binecuvântată.

Păstrând o tradiţie mai veche din parohia nostră, părintele a oferit la finalul slujbei celor sărbătoriţi daruri simbolice, alături de cuvinte de apreciere şi învăţătură.

Cei evidenţiaţi la biserică au fost femeile Curuliuc Anica, Băltiţă Ana, Hriscu Anica, şi copii Asoltanei Ana-Maria, Butanăraşu Ana-Maria, Râmbu Ana şi Râmbu Ioachim-Andrei.

Urăm pe această cale şi celorlalţi credincioşi care poartă numele Sfinţilor Ioachim şi Ana multă sănătate şi bucurii duhovniceşti alături de cei dragi!

Cu binecuvântări,